Nejčastěji pokládané otázky - frequently asked questions

 

Přihláška do e-aukce - Smlouva a dohoda o plné moci - náhled zde

Je účast v aukci pro podnikatele / domácnost nějakým způsobem zpoplatněna?

Ne, nehradí žádné poplatky. Aukce je pro podnikatele/domácnosti  zcela ZDARMA!

Jak velký objem komodity musí být, aby se dosáhlo očekávané snížení cen?

Čím větší bude objem poptávané komodity, tím nižší ceny je možné dosáhnout.

Pokud nedojde ke snížení ceny oproti stávajícímu dodavateli, nebo dojde ke snížení ceny pouze u jedné komodity, musí podnikatel / domácnost uzavřít smlouvy s vítěznými dodavateli?

Nikoliv, pokud by cena vysoutěžená v e-Aukci byla vyšší, než je stávající cena klienta, klient není povinen uzavírat smlouvu s novým (vítězným) dodavatelem. Pokud dojde ke snížení ceny pouze u jedné komodity, může klient uzavřít jen smlouvu na danou komoditu. Smlouvy na dodávky jednotlivých komodit jsou na sobě naprosto nezávislé. Běžně však v elektronických aukcích na dodávky komodit elektřina a zemní plyn dosahujeme úspor v rozmezí 10-20 %. Nepředpokládáme tedy, že by domácnosti neušetřily.

V jakém termínu bude možné začít s odběrem energií od nových dodavatelů?

Termíny zahájení odběru od vybraných dodavatelů záleží na výpovědních lhůtách smluv stávajících dodavatelů. U každé domácnosti budou tedy různé.  Standardně bývá výpovědní lhůta 3 měsíce počínající prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení písemné výpovědi. V takovém případě, když bude výpověď podána do konce března, může dodávka od nového dodavatele na základě nové smlouvy začít od července.

Jak je ošetřeno, že za elektřinu či plyn sice ušetřím, ale dodavatel mi naúčtuje skryté poplatky?

Již ve specifikaci zadání e-aukce a v pozvánce obchodníkům do aukce je uvedeno, že svou účastí současně deklaruje neuplatnění žádných skrytých poplatků v souvislosti se změnou dodavatele. Všechny neregulované platby jsou obsaženy v nabídkové ceně.

Pokud má podnikatel / domácnost více míst odběru (například 2 v Městě A a 1 v Městě B), bude aukce zahrnovat všechna tato místa odběru?

Záleží jen na jeho vůli. Může do e-Aukce dát obě odběrná místa, ale také nemusí. Logické ovšem je mít obě místa za stejnou cenu a u stejného dodavatele. Větší objem vložený do e-Aukce také zvyšuje předpoklad dosažení vyšší úspory.

Mohou se domácnosti / podnikatelé účastnit e-Aukce, když mají uzavřenou smlouvu na dobu určitou, např. do dubna 2014?

Ano mohou, elektronická aukce je realizována na období 2 let a tito uživatelé se tedy mohou k odběru připojit po uplynutí jejich stávající smlouvy, a to na dobu zbývající. Po uplynulých dvou letech bude opětovně vyhlášena e-Aukce.

Jaké podklady je třeba eCENTRE ze strany podnikatelů / domácnosti předat?

a) Kopii smlouvy včetně případných dodatků a všeobecných obchodních podmínek (Elektřina / Zemní plyn)

b) Kopii ročního vyúčtování (Elektřina / Zemní plyn)

c) Podepsanou smlouvu mezi eCENTRE a klientem

Kde mohou podnikatelé/domácnosti zjistit, na jak dlouhé období mají uzavřenou smlouvu se stávajícím dodavatelem, pokud to není z jejich smlouvy zcela zjevné?

Tuto informaci jim musí poskytnout stávající dodavatel.

Co využitím této možnosti výběru dodavatele podnikatelé / domácnosti kromě snížení ceny ještě získají?

Kromě výhodnější ceny získávají domácnosti / podnikatelé  tímto způsobem také 100% administrativní servis, díky kterému se nemusejí obávat někdy nejasných, nesrozumitelných, nebo dokonce pro občany nevýhodně nastavených podmínek. V elektronické aukci jsou jasně stanovené základní parametry podmínek a dodavatelé nabízejí během aukčního kola své ceny.

Máte v plánu řešit takto i další služby, například telekomunikace?

Ano, máme. V případě zájmu podnikatelů / domácnosti jsme schopni uspořádat e-Aukci i na jiné komodity, například právě telekomunikace, nebo PHM.

Jsou jiní dodavatelé silové elektřiny či zemního plynu solidní? Mohu se na ně spolehnout?

Přestože se pohybujeme na liberalizovaném trhu s elektrickou energií, tak obchodovat se silovou energií mohou pouze licencovaní obchodníci, což znamená, že musí splňovat náročná kritéria. Jsou dobře známí a je možné se na ně spolehnout.

Pokud je smlouva se stávajícím dodavatelem psána na jednoho člena manželského páru, může smlouvu s námi podepsat člen druhý, nebo je nutno, aby smlouvu podepsal ten, na jehož jméno je stávající smlouva?

Z důvodu nutnosti jednání se stávajícím dodavatelem, před kterým Vás budeme zastupovat, je nutno, aby smlouvu s námi podepsal ten člen rodiny, na kterého je psána smlouva se stávajícím dodavatelem.

Jak to probíhá, pokud společnost bude mít dodavatele přes aukci na určitý objem energie a v průběhu roku nebude výroba a energii neodeberou. V současné době to nahlásí stávající dodavatelské společnosti tak aby mohla nakoupenou energii prodat jinde. Fungovalo by to i s novým dodavatelem, kterého bychom zajistili přes aukci?

Ve specifikaci e-aukce je uvedena podmínka účasti obchodníka jeho akceptování 100% tolerance odběru elektřiny klientem bez uplatnění jakékoliv sankce za neodebrání či překročení sjednaného předpokládaného odběru.

Co zahrnuje regulovaná část ceny a kolik to činí procent?

•    poplatky za distribuci plynu

    cena za službu operátora trhu

Co zahrnuje neregulovaná část ceny zemního plynu, kterou můžete ovlivnit?

    cena za odebraný plyn

    náklady na obchodní činnost dodavatele

    obchodní marže dodavatele

    neregulovaná část u elektřiny je cca 40%, u plynu je to cca 80%

Může se stát, že zůstaneme bez proudu či plynu?

Ano - v důsledku poruchy nebo havárie distribuční nebo přenosové soustavy. V žádném případě to nemá souvislost s tím, kdo nám prodává elektřinu nebo plyn.

Změnou dodavatele dojde k demontáži elektroměru / plynoměru?

V souvislosti s případnou změnou obchodníka s elektřinou či zemním plynem nedochází k demontáži elektroměru či plynoměru. Elektroměr či plynoměr jsou majetkem provozovatele distribuční sítě, což je vždy jiný právní subjekt než obchodník.

Kdo nám garantuje kvalitu dodávek proudu či plynu?

Standardy kvality dodávek elektřiny jsou dány Vyhláškou 540/2005 Sb. Standardy kvality dodávek zemního plynu jsou dány Vyhláškou 545/2006 Sb. a novelizovány ve Vyhlášce 396/2011 Sb. Jedná se především o případné problémy provozovatele distribuční sítě.

Už se někdy stalo, že se v e-aukci neušetřilo?

Ne. V e-aukci je vždy dosaženo nejlepší ceny na trhu v ČR v daném okamžiku.

Můj stávající dodavatel elektřiny či plynu mi dává takové podmínky, které mi jiný dodavatel není schopen zajistit. Má pravdu?

Každý obchodník tvrdí, že prodává to nejlepší na trhu! Nezbývá, než si to ověřit v situaci, kdy licencovaní obchodníci při stejných - vámi naformulovaných soutěžních podmínkách, v on-line elektronické aukci nabídnou nejnižší konečnou cenu. Nikdo z obchodníků neví kolik má v e-aukci konkurentů, ani kdo z nich uvedl aktuální nejnižší nabídku.

Co je silová elektřina?

Cena za elektřinu byla podle požadavků Energetického zákona rozdělena na regulované platby za dopravu elektřiny elektrickou sítí a platby za vlastní odebranou elektřinu (tzv. „­silovou elektřinu"). Výše regulovaných plateb je každoročně stanovována na návrh regulovaných subjektů rozhodnutím Energetického regulačního úřadu, cena silové elektřiny je určována situací na trhu s elektřinou.

Máte-li jakékoliv další dotazy, neváhejte nás prosím kontaktovat - sekce kontakty, nebo kontaktní formulář